Obsah
Ohromujících 26% českých domácností nedokáže zaplatit nečekaný výdaj ve výši 10 000 Kč. Vím přesně jak to řeší: Půjčí si v lepším případě u bankovní společnosti a v horším případě u nebankovní společnosti.
Menší mimořádné výdaje přitom jde očekávat několikrát do roka. Pravděpodobnost, že se vám něco takového stane, roste s počtem dětí, zvířat a aut. Schválně, kdy jste naposledy museli “z něčeho” zaplácnout pár tisíc?
Ukážu vám, jak si ušetřit tu naprosto základní rezervu, která vás udrží nad vodou v mírných vlnách.
Jak ušetřit peníze z výplaty
Pro některé to není téma, pro jiné bolestná úvaha ve tři ráno. Jako finanční poradkyně se potkávám s různými rodinami, které mají odlišné způsoby hospodaření. Jedno je jisté. Nezáleží na tom, kolik vyděláváte. Zažila jsem maminky samoživitelky, které to neměly (a nemají) lehké, zvládly svůj životní styl přizpůsobit omezeným podmínkám a k tomu spořit dětem a platit důchodové připojištění.
Na druhou stranu mám i klienty s vysoce nadprůměrnými příjmy, kteří by si raději nechali koleno vrtat než by řešili peníze. Výsledkem pak mohou být astronomické sankce za zapomenuté splátky úvěrů, naprosto nesmyslné investice, které nikdo nesleduje a pojistky, které vám kupodivu za tu cenu podstatné věci vůbec neřeší.
Stav vašich financí nijak nezávisí na tom, kolik vyděláváte. Podstatné je, jaký máte systém práce s penězi, co vám přijdou na účet.
Zvládnete to.
Poradce
První spoření, potom spotřeba
Abyste dokázali vůbec něco ušetřit, musíte na sebe ušít malou boudu. Ta finta, díky které přestanete žít od výplaty k výplatě se jmenuje první spoření potom spotřeba.
Hodně lidí dělá chybu, že na spořící účet nebo na investice posílá peníze AŽ POTOM, co jim měsíčně něco zbude (nebo nezbude) na účtu. Musíte to otočit, jinak se z toho nedostanete. Jakmile vám přijdou peníze na účet, okamžitě se musí automaticky převést částka na spoření. Z toho, co zůstane, se budete snažit měsíčně vyjít.
Takže naprosto polopaticky:
- Den – výplata
- Den – platba na spořící účet se železnou rezervou
- (Den – splátky úvěrů)
Kde založit spořící účet
Těch prvních 10 000 Kč a později železnou rezervu si v 90% případů budete šetřit na spořícím účtu. Nejjednodušeji ho založíte tam, kde máte vedený běžný účet. Občas na něm dostanete i lepší sazbu za platby kartou z běžného účtu. Pohlídejte si, aby byl bez poplatků za vedení účtu a za převody na běžný účet. Nic jiného potřebovat nebudete.
Tento účet nezakládáte kvůli astronomickému výnosu. Naopak naprosto zásadní je dostupnost peněz. Nejpozději druhý den byste je měli mít v případě potřeby na svém běžném účtu. Z tohoto důvodu nedoporučuji termínované vklady, stavební spoření ani otevřené podílové fondy.
Rezerva na běžném účtu
Ve zkratce tam nemá co dělat. Jen pár procent lidí je schopno neutratit vše, co vidí v zůstatku 🙂 Neriskujte to. Kvůli tomu vám doporučuji NENECHAT si vnutit platební kartu ke spořícímu účtu, i když ji některé banky nabízejí.
Snažte se nemít železnou rezervu neustále na očích a vyvinout aspoň nějaké úsilí, abyste rezervu dostali.
Háčky spořících účtů
Postup jak ušetřit v domácnosti 10 000 Kč
1. Zřiďte si spořící účet propojený s běžným účtem.
2. Hned den po obvyklé výplatě si zadejte trvalý příkaz na minimálně 500 Kč měsíčně. Takto ušetříte 10 000 Kč za 20 měsíců. Čím víc dáte, tím dříve tam budou.
3. Mimořádné příjmy a to, co vám zbyde před výplatou pošlete na spořící účet. Dokud tam nedosáhnete 10 000 Kč.
Máte minimální rezervu, která vás dokáže zachránit před naprosto zbytečnými a strašně drahými spotřebitelskými úvěry.
Pingback: Rizika a rezervy » Lenka Bozková