Na internetu najdete tisíce nemovitostí. Každá realitní kancelář má svoje stránky. Kromě toho existují velké inzertní servery typu reality idnes a Sreality, kde najdete nabídku mnoha realitních firem i soukromých prodejců.
V minulém díle jsme se zabývali kde hledat nemovitost. Dnes se zaměříme na to, co můžete z typického inzerátu vyčíst a jak to interpretovat. Bez určité zběhlosti v realitní hantýrce byste zbytečně vážili cestu na prohlídku domu či bytu, který není pro vás.
Často se stává, že jeden a ten samý dům nebo byt najdete v nabídce několika realitek. Nebo zadaný jednou kanceláří na několika serverech. Nebo zadaný majitelem a několika realitními agenty. Vyplatí se přečíst si všechny informace. Můžete se tak dozvědět mnohem víc než z jednoho inzerátu. Různí prodejci zveřejňují různé informace a také servery vyžadují vyplnit odlišné údaje. Čím více toho víte, tím lépe. Měli byste mít také představu, jakou maximální cenu si můžete dovolit. To kupodivu nezjistíte přes srovnávač úvěrů. Ten obsahuje jen velmi základní informace. K úspěšnému schválení úvěru ovšem často vedou až bizarní detaily. Nejlépe uděláte, když zavoláte zkušenému finančnímu poradci, který vám připraví reálný plán financování přesně na vaše podmínky.
Obsah
V čem vznikají nedorozumění
Užitná plocha
udává celkovou plochu všech místností, tj. i garáže, chodeb a dílny. Obytná plocha pak vyjadřuje rozměr obytných místností jako je obývák, kuchyň, pokoje a koupelna. Pokud je kuchyň spojená s obývacím pokojem, uvádí se jako kuchyňský kout (KK). Cokoliv, co se nazývá pokojem musí mít plochu alespoň 8m2, denní světlo a přirozené větrání. Dětský pokoj udělaný z bývalé šatny tedy nejde považovat za pokoj.
Plocha pozemku
udává velkost zahrady, dvora i zastavěné plochy. V katastru nemovitostí je nutné zkontrolovat, zda všechny pozemky, které budete využívat, patří prodejci. Nezřídka se stává, že u domu je sice zahrada, ale patří několika různým majitelům a ani jeden není prodejce. Potom zahrada stěží může být předmětem prodeje a v budoucnu byste měl uvažovat o jejím odkupu.
Energetická třída
se často uvádí G. Mimo jiné i u objektů, kde nikdo energetickou náročnost zatím nezkoumal a nepočítal. Většina starých, tepelně neizolovaných domů spadá do třídy G. Pasivní a nízkoenergetické domy mají třídu A, běžné novostavby pak C. Průkaz energetické náročnosti by měl vyřídit prodávající a předat vám jej ze zákona nejpozději spolu s podpisem kupní smlouvy.
Pokud nemovitost průkaz energetické náročnosti (PEN) nemá, tak se zajímejte, kdo ho vyřídí a zaplatí. Pro vystavení potřebujete totiž dost technických údajů o nemovitosti, které může být složité sesbírat.
Přístupová komunikace
u chat a chalup občas chybí, resp. Je vedená po polní cestě nebo cizím pozemku. Přístup přes cizí pozemek je riskantní vždy, je potřeba ho ošetřit alespoň věcným břemenem. Aby se vám nestalo, že soused si na louce udělá pastvinu, oplotí ji a vy už tam nikdy s autem neprojedete.
Pokud chybí přístupová komunikace u rodinného domu, bude to znamenat komplikaci při vyřizování úvěru. Banka bude chtít minimálně ošetřit věcným břemenem přístup a to ještě před schválením hypotéky.
Provedené úpravy v interiéru, rekonstrukce.
Pokud plánujete přestavbu, je pro vás lepší, když dům nebo byt bude rekonstruovaný co nejméně. Čím méně „vrstev“ a „přístaveb“, tím méně překvapení při další rekonstrukci. Překvapení málokdy bývají příjemná. Hodně členitý dům prodražuje rekonstrukci a i z hlediska vytápění je neúsporný.
Smíšené zdivo
znamená, že dům je postavený z více materiálů. Například z cihel a tvárnic nebo pálených cihel a vepřovic. Je lepší, když je celý dům z jednoho materiálu. Mimo jiné proto, že vám to nebude dělat problémy při zateplování
Na naštvání
Na pohodu
Chybějící vodovodní přípojka a kanalizace.
Jestli si dům bere vodu ze studny a odpad jde do žumpy, může se stát, že studna vyschne a obec vás bude nutit připojit se na centrální kanalizaci. Obojí představuje i statisícové výdaje.
Lokální topení
znamená, že se topí v obytných místnostech kamny nebo plynovými přímotopy. Obojí je dost nehospodárné a pravděpodobně budete chtít klasické ústřední topení s kotlem a rozvody do místností.
Elektřina 400V
znamená, že do domu je zavedeno třífázové napětí. Můžete na něj zapojit elektricky náročnější spotřebiče (elektrický sporák), ale hlavně to ocení domácí kutilové s cirkulárkou, motorovou pilou a jinými dílenskými stroji.
Prozkoumejte fotky
Z fotek jde vyčíst hodně a to přesto, že prodejce věnuje jejich úpravě značné úsilí. Můžete si také vyhledat fotky na Google street view. Fotky obytných místností jsou obvykle nakašírované. Daleko nejdůležitější jsou snímky zvenku, ze sklepa nebo technické místnosti a půdy případně krovů. U fotek místností se zaměřte na radiátory, okna, dveře a elektrické zásuvky a vypínače.
Z fotek radiátorů a elektrických zásuvek je možné odhadnout stáří rozvodu elektřiny a topného systému. Staré „žebrové“ radiátory jde vyměnit za menší plechové, protože akumulaci tepla zajistí výměník u kotle a tepelný spínač. U oken vás bude zajímat, jestli tam nejsou vlhké skvrny v rozích nebo stopy plísně.
Na venkovní fotografii se zaměřte na střechu – nová nebo původní? Zbystřete u jakýchkoliv svislých trhlin, zejména pod střechou, „ve věnci“. U země zapátrejte, jestli neobjevíte stopy po vlhkosti nebo solné skvrny. Znamenalo by to špatnou hydroizolaci, což se řeší podřezáním nebo injektáží. Ani jedno není levné.
Lokalita a orientace na pozemku
Dále si otevřete třeba mapy.cz a zapátrejte v okolí. Je cca do 1 kilometru obchod s potravinami, veřejná doprava, škola, školka? Okolí je něco, co stěží změníte.
Zjistěte na mapě, jak je dům nebo byt natočený ke světovým stranám. Na severu by měla být pracovna. Severní stěna domu je také nejčastěji vlhká, protože má nejméně slunce. Okna na východ budou mít ranní slunce, na západ odpolední a podvečerní paprsky. Ideální nemovitost má okna na všech stranách. Občas je možné chybějící světlo dostat dovnitř probouráním dodatečného okna.
Ideální umístění dům versus zahrada je v pořadí na severu ulice, pak dům a na jih otevřená zahrada. Naopak nejhorší verze je na jihu ulice, dům a na sever zahrada. V tomto případě to bude dost temné místo k životu.
Umístění domu na pozemku je ideální s odstupem od sousedů (minimalizace sporných bodů). Dům by měl být přístupný ze všech stran, jde tak totiž bez potíží postavit lešení k rekonstrukci. Pokud už se jedná o řadovku, měla by mít vlastní vjezd. Oceníte to u rekonstrukce, kdy nebudete muset tahat materiál přes obytnou část. Nevýhodou umístění mohou být úzké tmavé pásy na hranicích pozemku, nejde totiž s nimi nic moc udělat.
5 nejčastějších problémů, které vedou k zamítnutí hypotéky
Propadnutá rezervační smlouva na koupi bytu a peníze vyhozené za projekt stavby rodinného domu. Stává se to dnes a denně a jde o desetitisícové až statisícové položky. Jak to udělat, abyste s žádostí o hypotéku nepohořeli?
5 zásadních chyb při koupi bytu
Obsah Byt nebo dům člověk kupuje jen párkrát za život. Rozhodnutí, kde budete bydlet, ovlivní váš život na dlouhá léta dopředu. Většina kupujících si až
Užitečné a čtivé? Ostatním by se mohlo líbit taky. Sdílejte. Děkuji 🙂
Pingback: Cena a hodnota nemovitosti – Lenka Bozková