Bitcoin a jiné kryptoměny – rizika o kterých se nemluví

Obsah

Kryptoměny jsou novodobá zlatá horečka. Mezi nejznámější patří bitcoin a etereum. Podle jejich tvůrců nás zbaví ošklivé nadvlády centrálních bank jednotlivých zemí. Jedná se totiž o decenetralizovanou měnu, která netrpí problémy národních měn. Hlavně se neznehodnocuje inflací způsobenou nezodpovědným tištěním bankovek. 

Idea kryptoměn vyšla z anarchistického prostředí a je asi jeho nejúspěšnější myšlenkou, kterou přijaly (a koupily) milióny lidí. Jak už to u velkých myšlenek bývá, zpočátku všechno vypadalo idylicky. Na interentu najdete hromady důvodů, proč už byste dávno kryptoměnu měli mít ve svém portfoliu. Opačné názory se hledají špatně. Sepsala jsem tedy pár dobrých důvodů, proč být v investicích do bitcoinu a spol. zdrženlivý. 

Jak fungují kryptoměny?

Nabídka bitcoinu určuje předem známým algoritmem, který postupně omezuje tvorbu nových bitcoinů až na nulu v roce 2140. Bitcoin se tedy ze své podstaty neustále zhodnocuje. Změna tohoto principu je možná, ale nepravděpodobná. Musela by se na tom shodnout většina z 10 000 uzlů sítě. Pro představu: o politice ČNB rozhoduje 7 bankéřů. 

Cenu kryptoměn určuje čistě nabídka a poptávka. Čím větší je poptávka po měně (čím více lidí ji používá), tím bude žádanější = dražší. Toto představuje ideální prostředí pro tvorbu cenových bublin.

Jak probíhá obchod v kryptoměnách?

Jakákoliv kryptoměna stojí na technologii blockchainu. Můžete si to zjednodušeně představit jako nekonečnou účetní knihu, která zaznamenává veškeré transakce s touto kryptoměnou. Účetní kniha je vedená na mnoha počítačích a mobilech. 

Klasické mince a bankovky proti padělání chrání například vodoznaky a jiné tiskařské technologie, u kryptoměn stejně funguje digitální podpis. Kryptoměna nemá žádnou fyzickou podobu.

Transakce probíhá tak, že oba účastníci ji odsouhlasí digitálním podpisem. Poté se transakce ve formě souboru ověří a rozšíří v síti během několika sekund. Nakonec je transakce ověřena těžařem v balíku s ostatními transakcemi a je zapsána do blockchainu. Těžař za tuto svou činnost dostává odměnu ve formě krypotměny (těžba kryptoměny). Pak se mohou prostředky použít na další transakci.

Investiční tipy pro vaše peníze

Vybudujte si bohatší budoucnost.

Mail posílám max. 1x týdně. Z odběru se můžete kdykoliv odhlásit. Chráním vaše osobní údaje. Více informací.

Bitcoin není měna

Z právního i účetního hlediska kryptoměny žádné měny nejsou. Má to velmi praktické důsledky. Kdybyste se s někým dostali do sporu ohledně vlastnictví nebo transakcí s kryptoměnou, tak se s ním těžko budete soudit. Právní úprava pokulhává a ve skutečnosti velmi ji budete špatně vymáhat. Další balík potíží vás čeká při zdaňování, protože pro finanční úřad je kryptoměna nehmotné aktivum a na ty se nevztahují daňová pravidla, která platí u jakýchkoliv cenných papírů nebo měn.

Většina lidí si krypto pořizuje jako tzv. uchovatele hodnoty a spekulují na jeho růst. Klasicky úlohu uchovatele hodnoty představuje zlato, v mezinárodním finančním systému je hlavní rezervní měnou USD. Zhruba 75% trhu cenných papírů se obchoduje v amerických dolarech. Teorie tedy zněla, že kryptoměny by měly nahradit tyto dva klasické uchovatele hodnoty. Zatím se to nepotvrzuje, v současné době krypto klesá spolu s akciovým trhem, zatímco zlato funguje léty prověřeným způsobem a v krizi roste. 

Uživatele v praxi značně omezuje obrovská volatilita (kolísavost) měny. Tato kolísavost je velkou nevýhodou, pokud byste uvažovali o kryptu jako o dlouhodobém uchovateli hodnoty.

Kryptoměna jako součást vašeho portfolia

Pokud stále uvažujete o spekulativní investici, tak prosím neinvestujte více než 5% svého portfolia. Pořád své peníze lijete do spekulativní investice. Zrovna tak byste mohli investovat do start-upu apod. 

V případě kryptoměn vnímám velmi silně u klientů efekt “ujíždějícího vlaku”, odborně zvaný FOMO efekt (fear of missing out). Mají dojem, že teď je ta poslední příležitost vydělat strašné peníze. Emoce jsou silná čarodějka a těžko se jim ubránit. Dobrá finta je, vyhradit si na tyto stavy gamblingový rozpočet. Emoce totiž neumí počítat. Fungují v jednoduchém režimu ano – ne, zisk – ztráta. Když si ročně vyhradíte např. 10 000 Kč na tyto “neodolatelné” nabídky, tak nezruinujete sebe ani domácí rozpočet, ale ošálíte tak svůj mozek, který bude spokojený – ano, investoval jsem tam. Nic jsem nezaspal 🙂 

 

Lenka Bozková

Zvládnete to.

Investovat zvládne každý. Využijete zaručené rady z internetu zkušenosti přátel. Občas vyděláte, často proděláte. Za pochodu budete objevovat, co funguje. A těžko se s někým poradíte, každý má trochu jiné portfolio a úplně jiný názor.

Investiční poradce

Najdu cestu k vašim cílům. Společně vytvoříme plán pro vaše peníze tak, abyste se z výpisů nehroutili. Na jakoukoliv otázku dostanete kvalifikovanou odpověď - zdarma. Za své rady nesu odpovědnost. Budu při vás stát v časech dobrých i v krizi.
Začít investovat

Jak koupit kryptoměny

Bitcoiny je možné si koupit především v internetových směnárnách, které slouží jako vstup a výstup z jednoho systému peněz do druhého. V mnoha ohledech se směnárny podobají burze cenných papírů, ovšem regulace kapitálových trhů se na ně nevztahuje. Existují četné prokázané obchody na základě neveřejných údajů (insider trading) i cílené manipulace s kurzem.

Pro nákup budete potřebovat tzv. kryptoměnovou peněženku. Toto je soubor všech vašich transakcí, které jsou chráněny unikátním klíčem. Když soukromý klíč zapomenete nebo ztratíte, máte smůlu. Ani superman nebo exekutor se soudním příkazem nebude schopný se do vaší peněženky dostat a s kryptem nakládat.

Kryptoměnová peněženka (nebo trezor) dovede určit váš “zůstatek na účtu”, samotné transakce ani blockchain tuto informaci nezpracovávají.

Proč kryptoměny nekupovat

Užitečné a čtivé? Ostatním by se mohlo líbit taky. Sdílejte. Děkuji 🙂

Facebook
WhatsApp
Email