Obsah
Byt nebo dům člověk kupuje jen párkrát za život. Rozhodnutí, kde budete bydlet, ovlivní váš život na dlouhá léta dopředu. Většina kupujících si až bolestně uvědomuje, že stěží se dozví na základě inzerátu a prohlídky všechny potřebné informace. Situace je ještě horší, když kupujete přes realitního makléře a prodávající uvidíte poprvé až při podpisu kupních smluv. Makléř obvykle nemá všechny informace. V horším případě tvrdí, že je vše v pořádku a určitě budete spokojeni. V lepším případě připustí, že neví.
Pomáhám rodinám financovat jejich bydlení už deset let a některé chyby se neustále opakují. Které to jsou?
Na prohlídku choďte připraveni
Už před tím, než byt vůbec vidíte je nutné udělat předběžný průzkum. Pomocí internetových map nebo při nedělní procházce prozkoumejte okolí. Představte si, že se ráno vzbudíte.
- Jak se dostanete do práce?
- Kam budou děti chodit do školy, školky? Je v okolí hřiště?
- Kde budete nakupovat, zejména potraviny, drogerii?
- Kam budete jezdit k lékaři, hlavně tomu obvodnímu?
- Až přijedete z práce, máte kde zaparkovat?
Podívejte se, co je v okolí domu
Pátrejte hlavně po zdrojích hluku (rušná silnice, škola, železnice, ubytovna, klempířská dílna….) a zvažte, jestli vám to bude vadit. Ověřte si, koho máte v sousedství. Někteří sousedé jsou problémoví už na mapě – noční klub za rohem, výjezd záchranné služby (houká) atp.
Teprve když předběžný průzkum dopadne uspokojivě, domluvte si termín prohlídky. Ideálně přímo s majitelem, kde máte větší šanci dobrat se skutečného stavu věci.
Zajímejte se o chod družstva nebo SVJ
Jak v domě funguje samospráva? Kolik se platí do fondu oprav? Plánují se nějaké větší rekonstrukce (kotelna, zateplení, nové balkóny). Pokud je SVJ nebo družstvo zadlužené, kolik a na jak dlouho?
Opravy tohoto druhu se financují z úvěru pro SVJ nebo družstvo a splácí se z fondu oprav. Větší plánovaná investice na úvěr může znamenat znatelné navýšení příspěvků do fondu oprav.
Od domovníka nebo předsedy SVJ se dozvíte řadu zajímavých informací, hlavně s čím jsou opakované problémy, kolik bytů se pronajímá na krátkodobé podnájmy (čím víc, tím hůř) a co se v poslední době opravilo.
Vyzkoušejte funkčnost a použitelnost zařízení
Během prohlídky si odskočte na záchod, vyzkoušejte, že bez potíží splachuje. Otevřete a zavřete všechna okna a dveře. Dovírají? Na kuchyňské lince otevřete a zavřete všechna dvířka a šuplíky. Poproste majitele nebo makléře, ať současně zapne na chvíli digestoř, troubu a varnou konvici. Nevypadávají pojistky? V koupelně vyzkoušejte, že odtéká umyvadlo a sprcha nebo vana. Zkuste, že zvoní zvonek u dveří a funguje dálkové otvírání hlavního vchodu.
Nic nenaštve více než běhat z pátého patra co chvíli do přízemí dělat vrátného.
Přímo se zeptejte, jestli fungují všechny elektrické zásuvky. Ujasněte si, které zařízení se prodává společně s bytem. Soupis tohoto zařízení a vybavení by měl být součástí kupní smlouvy. Předejdete tak překvapení, co všechno jsou lidé schopni odmontovat a odvézt.
Setkala jsem se s případy, kdy zmizela kuchyňská linka, kamna a vestavěná myčka.
Hledejte argumenty pro nižší cenu a vyjednávejte
Prodávající celkem pochopitelně touží prodat za co nejvyšší cenu. Abyste ho srazili níž, musíte mít konkrétní argumenty.
Mlhavé fráze typu: “Zdá se mi to hodně,” nemají šanci na úspěch.
Během předběžného průzkumu lokality a prohlídky si sepisujte všechny mínusy, na které narazíte. Vytvořte si seznam, který bude podkladem pro vaše vyjednávání o ceně.
Zkuste na internetu vypátrat, jak dlouho se dotyčná nemovitost inzeruje. Dobrý pomocník je google vyhledávání podle obrázků. Možná zjistíte, že nemovitost už před půl rokem (zjevně neúspěšně) inzerovala realitka. Pokud se byt do půl roku neprodá, naprostá většina prodávajících je ochotná slevit. Dejte najevo, že víte, že prodej se táhne.
Tvařte se, že máte nekonečně času a nekonečně možností, kde bydlet. Nesmíte spěchat. Nenechte se natlačit do podpisu čehokoliv na první prohlídce. V 99% případů není pravda, že o nemovitost mají vážný zájem další tři kupující. Dejte si alespoň den na rozhodnutí a klidně požadujte další prohlídku např. se stavebním inženýrem.
Prohlédněte si společné prostory a sklep
Do vyššího patra nejezděte výtahem, ale jděte po schodech. Dolů naopak jeďte výtahem, abyste ho vyzkoušeli. Je na chodbách čisto? Prohlédněte si sklep, ujasněte si, do jaké míry bude vyklizený a zda je suchý. Nesmrdí ve slepě myšina? Existuje v domě společná kolárna nebo jak se řeší uložení kol, kočárků atp.? Některé paneláky mají např. i společnou dílnu nebo posilovnu.
Je okolí bytovky udržované? Kam se dává (tříděný) odpad a jak často se vyváží? Neposedávají v okolí domu podivné existence?
Koupě bytu nebo domu je často na celý život. Rozhodnutí byste neměli uspěchat a klidně si pozvěte k řešení odborníky tam, kde vaše znalosti nestačí. Co se týče financování koupě a organizace převodu, ráda vám budu nápomocná.


Cena a hodnota nemovitosti
Máte už vyhlédnutý dům nebo byt, který by vám vyhovoval? Jako u každého prodeje se musíte s prodávajícím shodnout na ceně. Ta se odvíjí od jeho

Jak porovnat nabídky úvěru
Na počátku je snaživý, pečlivý klient, který si v dobré víře obejde kolečko po nejrůznějších bankách a přijde s několika nabídkami. Poučen sdružením na obranu spotřebitelů vyhledá