Obsah
Kdy pojistit dítě?
Reklamy a nejrůznější agenti vás budou přesvědčovat, že nejpozději při narození je potřeba miminko pojistit proti všemu.🙄 Ostatně je to to nejcennější co máte 😀
Technicky vzato dítě můžete pojistit nejdříve po vydání rodného listu, potřebujete totiž rodné číslo. Některé pojišťovny nabízejí i pojištění nenarozených dětí, zejména na vybrané vrozené vady. Je to jediný způsob, jak si zajistit nějaké krytí pro tento případ. Hlídejte si seznam diagnóz a podmínky, velmi se liší.
Je ale opravdu nutné pojišťovat novorozence? Má to smysl? Dle mého názoru nemá. Novorozenci a kojenci nejčastěji trpí na vrozené vady, které jsou stejně ve výlukách a pojišťovna vám je tedy neproplatí. Úrazoví jsou naprosto minimálně.
Trochu jiná situace nastává ve chvíli, kdy jde dítě – předškolák do školky. Tam už bych neváhala, protože v praxi se tady nejrůznější karamboly stávají. Samostatnou kapitolou jsou často nemocné děti pracujících maminek (a tatínků). Dále najdete, jak to jde vykrýt.
Nejpozději bych dítě pojistila ve chvíli, kdy jde do první třídy. Ze statistik vyplývá, že na prvním stupni ZŠ se stane největší počet úrazů.
Jaké pojištění pro dítě?
Nabídka je široká a možnosti neomezené. Bohužel. Sestavit smysluplné pojištění je se tak podobá kličkování minovým polem. Co opravdu využijete?
Základem dobré pojistky dítěte je denní krytí v případě úrazu. Volte spíše nižší hranici, například od 8. dne léčení. Toto pojištění využijete nejčastěji.
Děti také častěji než dospělí končí v nemocnici a tak mi dává smysl zahrnout i pojištění hospitalizace.
Obě tato připojištění by měla kompenzovat ztrátu výdělku pečujícího rodiče.
Pak jsou připojištění z kategorie málo pravděpodobných katastrof. Určitě si sjednejte pojištění bezmocnosti (obdoba invalidního důchodu u dětí). Když se to stane, je to jinak pro rodinu nesmírně zatěžující situace.
Ošetřovné pro často nemocné děti
Jakmile dítě začne chodit do školky, nezřídka je víc doma než ve školce. V kolektivu se setká s kvalitními viry, které zahýbou jeho imunitním systémem.
Bohužel se stát k rodičům, kteří o neustále smrkajícího a kašlajícího potomka starají, chová tvrdě. Ošetřovné se vyplácí pouze zaměstnancům a OSVČ, kteří si připlácí zdravotní pojištění. Maximální doba výplaty je pouhých 8 dní (60% mzdy). O něco déle pak mají nárok rodiče – samoživitelé.
Malý zázrak je potom komerční připojištění, kde můžete nárokovat až 90 dní ročně. S potomkem může zůstat doma kdokoliv (například si z pojistného můžete zaplatit chůvu). Pojišťovně je také jedno, jestli jste zaměstnanec, OSVČ a kolik vyděláváte. Pojištění nabízí jen několik pojišťoven a podmínky se liší, v některých parametrech i dost zásadně.
Jestli jsou věčné ošetřovačky váš případ, neváhejte ani minutu.
Zvládnete to.
Poradce
Největší chyba rodičů
Při pojištění dětí se rodiče soustředí celkem pochopitelně na své potomky. Trochu paradoxně zapomínají na sebe. Přitom oni jsou nositeli příjmu a pokud jejich příjem vypadne, dostane se rodina do mnohem větších potíží, než když je dítě nemocné nebo má úraz.
S narozením potomka byste měli aktualizovat hlavně svoje pojištění.
Když maminka zůstane na mateřské dovolené, celá rodina bude záviset na příjmu otce. Což může být dost riskantní.
Užitečné vychytávky
Napadlo vás, že pobyt v porodnici možná máte ve vaší stávající pojistce a můžete za něj dostat zaplaceno?
Málokdo ví, že potomka můžete mít za dětské sazby pojištěného až do 25 let, některé pojišťovny nabízí i na déle. Klidně si může vydělávat jako dělník na stavbě, kterého kdybyste chtěli pojistit, tak vás to vyjde několikanásobně dráž.
Jak na nečekané výdaje
Obsah Představím vám tři jednoduché principy, které udrží vaši domácnost finančně stabilní. Možná je sami intuitivně dodržujete, jenom jim říkáte třeba “obálková metoda” nebo peníze