Obsah
Investice vám umožní život bez nutnosti pracovat. Nemusíte nikam chodit, nevynakládáte na získání výdělku žádnou podstatnou energii. Víte, co dělají ti, kteří mají peněz dost? Co chtějí!
Mezi takový pasivní příjem může patřit například zisk z pronájmu, příjmy z dividend nebo úroků, příjem z patentů. Cílem je zvyšování tohoto pasivního příjmu a nakonec úplný přechod na život bez nutnosti vydělávat každý měsíc určitou částku (lidově řečeno bez práce mám stále koláče). Pasivní příjem nejvíce využijete jako příspěvek na slušný život v penzi.
Podíváme se, kudy vedou nejdostupnější cesty k nastartování pasivního příjmu. Jaké překážky vás čekají a jakým bažinám se vyhýbat. Ukážu vám, jak každoročně kontrolovat stav majetku domácnosti. Zvládnete to i sami. Aspoň jednou ročně budete mít přehled, k čemu hmatatelnému vaše úsilí vedlo. Je krásné zjistit, že například díky inteligentnímu investování mám na účtech o 50 000 Kč víc. Rok za rokem tak můžete sledovat růst svého bohatství.
Zvládnete to.
Investiční poradce
Investujte pro časy dobré i zlé
Sázíte? A víte, jaká je pravděpodobnost výhry ve Sportce? Ohromujících 0,000007%. Když budete sázet poctivě 30 let 1000 Kč měsíčně, budete mít za 20 let – 360 000 Kč.
Když budete 1000 Kč měsíčně investovat po dobu 30 let se 7% výnosem, budete mít na konci zhruba 1 000 000 Kč. Ano, můžeme se bavit o riziku, pravděpodobnosti, poplatcích…. ale pořád i v časech zlých na tom budete lépe než když se spolehnete na náhodu nebo nebudete investovat vůbec.
Lidé mají o investování extrémní představy. Někteří jsou extrémně konzervativní, jiní jsou zase přehnaně optimističtí a co nemají v cenných papírech – bitcoinech – nemovitostech (dosaď dle druhu postižení), to neuznávají vůbec. Obojí spojuje neznalost, co mohou a nemohou čekat od investice. Budeme tím myslet hlavně investici do akciových podílových fondů nebo do ETF akciových indexů, které jsou pro malé investory nejdostupnější.
Akcie jako jediné dovedou dlouhodobě spolehlivě překonat inflaci. Jediné, co k tomu potřebují, je čas. Hodně času. Následující tabulka zobrazuje pravděpodobnost ztráty nebo výnosu při investici do S&P 500 (velmi reprezentativní akciový index) při zadaném investičním horizontu. Vychází z hodnot posledních 100 let vývoje indexu a nezohledňuje poplatky.
Jsem velký fanoušek investicí do ETF akciových indexů, pokud dodržíte elementární pravidlo. Musíte investovat minimálně na 10 let!
7 zásad investora
Finanční plán a jeho kontrola
Velmi zjednodušeně finanční plán je cesta k vašim cílům. Vytyčíte si, čeho chcete dosáhnout, jaké na to máte zdroje a kudy na to půjdete. Dobrý finanční poradce vám navíc ukáže rizika, která vás na cestě mohou potkat a bude pracovat i s nimi. Konkrétně ošetřuje riziko výpadku příjmu a rizika kolísání hodnoty investic. Dále vám ukáže, jak s vašimi úsporami a cíli zahýbe inflace. Dokáže také dopočítat, kolik musíte měsíčně odkládat a kam, abyste daného cíle dosáhli.
Můžete si zkusit samostatnou kontrolu pomocí přehledu cílů. Pamatujete si, jak jsem vám na začátku slíbila, že žádné komplikované excely a dlouhé, nezáživné dokumenty vás nebudu nutit tvořit, vyplňovat ani číst? Stále je to pravda a v tomto bodě mi to dalo nejvíc práce 🙂 Snažila jsem se o maximální srozumitelnost pro naprosté laiky, což myslím, je lepší než vyčerpávající přehled pro pár milovníků tabulek.
Užitečné a čtivé? Ostatním by se mohlo líbit taky. Sdílejte. Děkuji 🙂
Pingback: Buďte rentiér ne důchodce » Lenka Bozková